top of page
Blog o Amazonu.jpg
1.png

Poplatky na Amazonu

Poplatky si Amazon účtuje za prodej přes jeho portál nebo za další služby, které můžete využívat. V tomto článku Vás provedeme vším, co na Vás od Amazonu čeká.

Pro začátek je nutné si poplatky rozdělit do 3 kategorií:Poplatky za vedení účtu

Vedení účtu Individual je zdarma, ale je kompenzován poplatkem za každou prodanou položku. V Americe činí poplatek 0,99 USD, v Evropě 0,99 EUR / 0,75 GBP.


Vedení účtu Professional je zpoplatněno měsíčním poplatkem. V Americe činí poplatek 39 USD, v Evropě 39 EUR / 25 GBP. Tento poplatek je strháván z Vašeho virtuálního účtu u Amazonu, kam Vám chodí Vaše výdělky z prodejů.Provize z prodeje

Provize z prodeje jsou poplatky, které si Amazon účtuje z každého prodeje, který přes něj uskutečníte. Jedná se o poplatek za využití jeho prodejního portálu a zprostředkování zákazníka. Ve většině kategorií tyto provize nepřekročí 15% z ceny vašeho produktu. Tyto provize se strhávají vždy po uskutečnění prodeje z prodejní ceny a zbytek je Vám připsán na virtuální účet u Amazonu. Pokud prodáváte přes účet Individual, musíte do ceny pro výpočet provize zahrnout i výši poštovného.FBA poplatky

Pokud používáte program FBA (Fulfillment by Amazon), budete muset pokrýt náklady na skladování, dopravu a manipulaci Amazonem. Poplatky vycházejí z hmotnosti a rozměru produktu. Tyto provize se strhávají stejným způsobem jako provize z prodeje.

Poplatek za skladování

Tento poplatek vypočítáme dle vzorce (rozměr produktu v m3 x sazba). Sazby se liší podle měsíců.


Poplatky za dopravu

U poplatků za dopravu rozlišujeme 3 skupiny produktů:

  • Media (knihy, hudba, video hry, DVD a software)

  • Non-Media (vše ostatní)

  • Oversize (nadměrné produkty od 12 kg do 30 kg)

Amazon má pro poplatky za tuto službu kalkulačky, které vám usnadní práci s počítáním. Naleznete je na našich webových stránkách zde.Na tyto poplatky Amazon vystavuje pravidelně každý měsíc daňový doklad, který je zasílán na primární e-mailovou adresu. Doklad Vám slouží jednak k uplatnění DPH, pokud jste plátce a také jako podklad do Vašeho účetnictví.Jak vypočítat správnou cenu produktu?

Většina zákazníků se potýká s problémem stanovit výši prodejní ceny, a proto Vám s tím rádi pomůžeme. Potřebujeme od Vás ale vědět pár zásadních informací:


  1. Kategorii, rozměr a hmotnost produktu

  2. Kolik peněz chcete od Amazonu z prodeje získat

  3. Na jakých platformách chcete produkty prodávat

  4. Jakým způsobem chcete prodávat (Individual / Professional)Vyplatí se prodej přes Amazon?

Velké množství zákazníků se často ptá, zde se při takových poplatcích vyplatí vůbec přes Amazon prodávat. Vždy záleží s jakým produktem na Amazon jdete, ale určitě je to místo, které Vám nabízí svou velikostí výnosný způsob prodeje.

bottom of page