Pokud se zajímáte o prodej na Amazonu nebo již prodáváte, věnujte chvíli tomuto článku a zjistěte, kdy a za jakých podmínek je nutné řešit registraci nebo účtování DPH.

Povinnost registrace k DPH
Jako na prodejce na Amazonu se na Vás může vztahovat povinnost registrace k DPH v jiném členském státě EU. Hlavními faktory, které určují, zda se Vás tato povinnost týká jsou:
1. Místo uložení zásob
Poukd se chystáte využít službu Fulfillment by Amazon (FBA) bude se Vás registrace k DPH týkat v každé zemi, do které se chystáte Vaše zboží naskladnit (Spojené království, Německo, Francie, Itálie, Španělsko, Polsko, Česká republika).
2. Objem prodejů
Dalším faktorem pro registraci k DPH v jiném členském státě EU je objem Vašich prodejů. Pokud překročíte svými prodeji hraniční limity, vzniká Vám povinost se registrovat k DPH v příslušné zemi.
Spojené království = 85 000 GBP
Německo = 100 000 EUR
Francie, Itálie a Španělsko = 35 000 EUR
Účtování DPH
Prodali jste první kus zboží, co to pro Vás bude znamenat z hlediska účetnictví? Při prodeji na Amazonu jste vždy Vy prodejcem bez ohledu na to, že Amazon za Vás skrze službu FBA vše okolo prodeje vyřizuje. Vztah je vždy mezi Vámi a zákazníkem. Kdy tedy DPH účtujete a kdy ne?
Jste neplátce DPH
"Musím DPH účtovat?" Jelikož jste neplátce DPH, neúčtujete ho k prodejní ceně.
Jste plátce DPH
"Musím DPH účtovat?" Zde je to trochu složitější a záleží, kdo je Váš zákazník:
Pokud je Váš zákazník neplátce DPH, účtujete DPH.
Pokud je Váš zákazník plátce DPH, neúčtujete DPH.
Ve většině případů se na Amazonu setkáte s neplátci DPH, kteří fakturu nepotřebují a Vy ji nemusíte zákazníkovi zasílat. Bude-li zákazník plátce DPH (firma), požádá Vás o fakturu skrze zprávy.
Doufáme, že jsme Vám pomohli se zorientovat v problematice DPH na Amazonu. Pro konkrétní problémy se raději obracejte na zkušené daňové poradce.